facebook veznematik twitter veznematik instagram veznematik google+ veznematik

 

 

FATURA İŞLEM MERKEZİ AÇMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

 
alacaklarınızı sanal pos ile taksitlendirin

 

Fatura işlem merkezi açmak için öncelik ile size uygun bayilik paketlerimizden size uygun paketi seçmeniz olacaktır.


    VezneMatik MİNİ konsept: Bulunduğunuz iş yerinde ek gelir için tasarlanmış konsept paketimizde, dilerseniz kırtasiyeci, telefoncu-iletişim, market işletmecileri ve bunun gibi işletme sahiplerinin mevcut sektöründe faal olarak çalışırken ek olarak hem nakit akışını çoğaltmak hem de mevcut iş yenin kira, elaman gideri, stopaj, vergi ödemeleri gibi giderlerini fatura işlem konsept bayiliği alarak bu giderleri fatura işlem merkezi ile çıkarmaktır. Mevcut işinden kazandığı kazançlarını birikim sağlayarak işinde üst düzey yatırım sağlayarak kazançlarına kazanç elde etmek istemeleri üzerine hazırlanmış fatura işlem merkezi hazır konsept hizmetidir.

VezneMatik MİDİ Paket: Bulunduğunuz iş yerinde veya m2 olarak düşük işyeri için hazırlanmış fatura işlem merkezi paketimizdir. Bu paketimiz de banko, yazıcı, bilgisayar gibi ürünler bulunmaktadır.  İşyerinde bu paketimizi kullanmak isteyen müşterimiz belli bir m2 ayırması gerekmektedir. Eğer düşük m2 iş yeri ise tamamen boş olarak tarafımıza teslim edilmelidir ve MİDİ paketimizi bu işyerine konsept uygulanarak müşterimize teslimedilir.

Vezne Gold Paket: Fatura işlem merkezi şube olarak isteyen müşterilerimiz. Full paketimiz yeni iş yeri açmak ve fatura işlem noktası olarak faaliyet göstermek isteyen müşterilerimiz için tasarlanmış paketimizdir. Full paketimiz hem konsept olarak full verilmektedir hem de hizmet yetkisi olarak full tanımlanmıştır. Verilen konsept Bayilik Ön Protokol ve gerekli belgeler, şartlar sonrasında konsept gerçekleşeceği iş yerinin belirlenmesi veya belirlenmiş iş yeri adresi firmamıza bildiriminin hemen sonrasında paket ürünleri anlaşmalı kargo ile teslim edilmektedir. Teslim işlemlerinin akabinde konsept kurulum eğitim firmamıza aittir. Ürünlerin tam ve eksiksiz olarak gönderildiğinden ve teslim olunduğundan hemen sonra kurulum ve eğitim yapılması için kurulum ve destek ekibimiz gönderilir. Ürünlerin kurulumu ve montaj işlemleri sonrasında iş yeri içinde konseptimizin hoş ve düzgünlüğü niteliğinde iç dizayn işlemi gerçekleşir. Bu işlemin hemen sonrasında VezneMatik fatura yatırma ve diğer hizmetler için bayimizden gerekli evraklar ile temsilcisi olduğumuz yasal lisanslı fimaya yönlendirilir ve ödeme hizmeti tedariği sağlanır. Sisteminin kurulumu ve gerekli eleman veya iş yeri sahibine eğitim verilir. Eğitimler sırasında yeterli desteğe ve bilgiye sahip olamaya bilirsiniz hiç sorun değil 7 gün 24 saat gerek telefon gerek whatsapp dan, gerekse destek bölümünden anında destek alabilirsiniz.


.